Kalendarzyk, czyli kiedy szczepić…ginekologia

Szczepionki dla zwierząt mają za zadanie zabezpieczyć naszych podopiecznych przed chorobami, które mogą skończyć się śmiercią lub ciężkimi powikłaniami. Każdorazowo szczepionka dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

W przypadku psów kalendarz szczepień przedstawia się następująco:

6-ty tydzień: szczepionka przeciwko parwowirozie i nosówce

9-ty tydzień: szczepionka przeciwko parwowirozie, nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parainfluenzie

12-ty tydzień: szczepionka przeciwko parwowirozie, nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parainfluenzie i dodatkowo leptospirozie. To czas, kiedy można też wykonać obowiązkowe szczepienie psa przeciwko wściekliźnie, jednak jeśli w 12 tygodniu wykonujemy szczepienie na „psie choroby” dobrym rozwiązaniem jest odroczenie szczepienia przeciwko wściekliźnie to 14-go tygodnia. Pamiętajmy, że szczepienie przeciwko wściekliźnie jest jedynym obowiązkowym szczepieniem, każdego psa należy zaszczepić zanim ukończy 4-ty miesiąc życia a później szczepić co roku.

U kotów jest to trochę prostsze:

8-my tydzień: szczepionka przeciw herpeswirozie, kaliciwirozie, panleukopeni, dodatkowo białaczce i chlamydofilozie

12-ty tydzień: dawka przypominająca wcześniejszej szczepionki. Pomimo, że w wypadku kotów szczepienie przeciw wściekliźnie nie jest obowiązkowe warto jest zaszczepić kota również przeciwko tej chorobie.

A co z królikami?

U nich też zalecane są szczepienia, w tym wypadku przeciwko myksomatozie i pomorowi królików, są to choroby wirusowe. Obie mogą być przenoszone przez owady krwiopijne, dlatego szczepienie powinno być wykonane przed pojawieniem się ich na wiosnę. Każdy królik powinien być zaszczepiony ok 2-go miesiąca życia a dawki przypominające otrzymywać minimum raz w roku.

Call Now Button