Kilka gorzkich słów...

W mojej pracy bardzo często do postawienia diagnozy wykorzystuje mikroskop. To co Państwo widzą, to obraz mikroskopowy rozmazu krwi psa a strzałki wskazują pierwotniaka o nazwie Babessia sp. Obraz może i ładny ale choroba jest bardzo ciężka i zdarza się że śmiertelna.

A teraz może przejdźmy do sedna sprawy, okazuje się że pies ten był zabezpieczony przed kleszczami podczas wizyty w salonie piękności zaraz po kąpieli. Zastanawiam się jak podane krople miały działać skoro w zaleceniach na ulotce (którą osoba sprzedająca preparat chyba powinna przeczytać) jest wyraźnie napisane, że mogą być zastosowane najwcześniej dwa dni po kąpieli.. Ktoś zarobił parę złotych a psa szkoda..

Starość nie radość...?

Starość nie radość, czy to przysłowie musi odnosić się też do naszych czworonożnych przyjaciół?stary pies i kot

Prawda jest taka, że i my i nasze zwierzęta z dnia na dzień jesteśmy coraz starsi. Wraz z upływającym czasem wszyscy mamy mniej sił. Podobnie jest z naszymi psami i kotami. Musimy pamiętać że nasze nasto- letnie zwierzę ma inne potrzeby niż w czasach młodości. Oto kilka porad dla właścicieli starszych zwierzaków:

Z wiekiem aktywność psów i kotów staje się niższa a co za tym idzie potrzebują też mniej energii, pamiętaj że otyłe zwierzaki częściej mają problemy z sercem i stawami.

Wysiłek fizyczny musi być dostosowany do stanu zdrowia Twojego psa. Nie znaczy to że starsze psa nie potrzebują spacerów. Przeciwnie, jeśli tylko zdrowie im na to pozwala spacer powinien być długi, jednak mniej intensywny niż kilka lat temu.

Pamiętaj o higienie jamy ustnej Twojego przyjaciela. Ideałem jest przyzwyczajenie szczeniaka do mycia zębów. Tak, psy i koty też powinny myć zęby. Niestety same tego nie zrobią. Sceptycy powiedzą, że wilki zębów nie myły i żyły- i będą mieć rację. Ale po pierwsze wilki żyły o wiele krócej niż nasze psy a po drugie człowiek przez wiele wieków hodowli bardzo zmienił anatomię czaszki psów. Sprawiło to że wiele ras psów od samego urodzenia ma skłonność do odkładania się złogów kamienie nazębnego. Należy mieć na uwadze, że kamień nazębny poza oczywistym wpływem na stan zębów i dziąseł może powodować też problemów z oczami, nerkami i sercem.

Sposób żywienia starszego psa czy kota powinien się zmieniać razem z nim. Pamiętajmy że nasze zwierzaki w podeszłym wieku nie potrzebują tyle energii co za lat młodości a zwiększa się ich zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Wybór sposobu żywienia zależy od Państwa. Bez względu na to czy zdecydują się Państwo na gotowe karmy czy przyrządzane w domu, należy zwrócić uwagę na to co trafia do miski. Z całą pewnością zwierzęta bez względu na wiek nie powinny jeść wędlin czy parówek. Zawarta w nich duża ilość soli jest o wiele bardziej szkodliwa dla zwierząt niż dla nas. Wybór karmy komercyjnej też powinien być przemyślany. Należy kierować się jej składem a nie marką czy ceną chociaż ta ostatnia nie jest bez znaczenia. Tanie karmy dostępne w marketach i dyskontach zwykle nie posiadają wielkich wartości odżywczych a zawarte w nich dodatki często są przyczyną problemów ze zdrowiem.

A co ze wzrokiem? No właśnie, tak jak my psy i koty wraz z wiekiem mają coraz słabszy wzrok. Jest to proces naturalny, którego nie da się uniknąć. Należy jednak pamiętać, że u naszych czworonogów występują też choroby oczu. Zarówno u psa jak i u kota występuje jaskra, suche zapalenie rogówki i spojówki, zaćma czy zapalenie błony naczyniowej oka. Choroby oczu psów mają inny przebieg i przyczyny niż choroby oczu kotów. Pamiętajmy że można je leczyć a wcześnie wykryte często nie powodują dyskomfortu u naszych zwierzaków. Dlatego tak ważne jest systematyczne i dokładne badanie wzroku u starszych psów i kotów. W tym celu należy udać się na wizytę do weterynarza, jednak wcześniej dobrze jest sprawdzić czy w tej placówce okulistyka weterynaryjna świadczona jest na zadowalającym poziomie.

Reasumując, kiedy pies lub kot się starzeje, nie musi to oznaczać że będzie mniej szczęśliwy, musimy tylko odrobinę zmienić nasze przyzwyczajenia.

Kalendarzyk, czyli kiedy szczepić...

Szczepionki dla zwierząt mają za zadanie zabezpieczyć naszych podopiecznych przed chorobami, które mogą skończyć się śmiercią lub ciężkimi powikłaniami. Każdorazowo szczepionka dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

W przypadku psów kalendarz szczepień przedstawia się następująco:

6-ty tydzień: szczepionka przeciwko parwowirozie i nosówce

9-ty tydzień: szczepionka przeciwko parwowirozie, nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parainfluenzie

12-ty tydzień: szczepionka przeciwko parwowirozie, nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parainfluenzie i dodatkowo leptospirozie. To czas, kiedy można też wykonać obowiązkowe szczepienie psa przeciwko wściekliźnie, jednak jeśli w 12 tygodniu wykonujemy szczepienie na "psie choroby" dobrym rozwiązaniem jest odroczenie szczepienia przeciwko wściekliźnie to 14-go tygodnia. Pamiętajmy, że szczepienie przeciwko wściekliźnie jest jedynym obowiązkowym szczepieniem, każdego psa należy zaszczepić zanim ukończy 4-ty miesiąc życia a później szczepić co roku.

U kotów jest to trochę prostsze:

8-my tydzień: szczepionka przeciw herpeswirozie, kaliciwirozie, panleukopeni, dodatkowo białaczce i chlamydiozie

12-ty tydzień: dawka przypominająca wcześniejszej szczepionki. Pomimo, że w wypadku kotów szczepienie przeciw wściekliźnie nie jest obowiązkowe warto jest zaszczepić kota również przeciwko tej chorobie.