Starość nie radość…?

Starość nie radość, czy to przysłowie musi odnosić się też do naszych czworonożnych przyjaciół?stary pies i kot

Prawda jest taka, że i my i nasze zwierzęta z dnia na dzień jesteśmy coraz starsi. Wraz z upływającym czasem wszyscy mamy mniej sił. Podobnie jest z naszymi psami i kotami. Musimy pamiętać że nasze nasto- letnie zwierzę ma inne potrzeby niż w czasach młodości. Oto kilka porad dla właścicieli starszych zwierzaków:

Z wiekiem aktywność psów i kotów staje się niższa a co za tym idzie potrzebują też mniej energii, pamiętaj że otyłe zwierzaki częściej mają problemy z sercem i stawami.

Wysiłek fizyczny musi być dostosowany do stanu zdrowia Twojego psa, nie znaczy to że starsze psa nie potrzebują spacerów. Przeciwnie, jeśli tylko zdrowie im na to pozwala spacer powinien być długi, jednak mniej intensywny niż kilka lat temu.

Pamiętaj o higienie jamy ustnej Twojego przyjaciela. Ideałem jest przyzwyczajenie szczeniaka do mycia zębów. Tak, psy i koty też powinny myć zęby. Niestety same tego nie zrobią. Sceptycy powiedzą, że wilki zębów nie myły i żyły- i będą mieć rację. Ale po pierwsze wilki żyły o wiele krócej niż nasze psy a po drugie człowiek przez wiele wieków hodowli tak bardzo zmienił anatomię czaszki psów, że teraz wiele psów rasowych od samego urodzenia ma skłonność do odkładania się złogów kamienie nazębnego. Należy mieć na uwadze, że kamień nazębny poza oczywistym wpływem na stan zębów i dziąseł może powodować też problemy z nerkami i sercem.

Sposób żywienia starszego psa czy kota powinien się zmieniać razem z nim. Pamiętajmy że nasze zwierzaki w podeszłym wieku nie potrzebują tyle energii co za lat młodości a zwiększa się ich zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Wybór sposobu żywienia zależy od Państwa, bez względu na to czy zdecydują się Państwo na gotowe karmy czy we własnym zakresie będą przygotowywać pupilom pożywienie należy zwrócić uwagę na to co znajdzie się w misce psa czy kota a z całą pewnością nie powinna to być

parówka!

A co ze wzrokiem? No właśnie, tak jak my psy i koty wraz z wiekiem mają coraz słabszy wzrok. Jest to proces naturalny, którego nie da się uniknąć. Należy jednak pamiętać, że u naszych czworonogów występują też choroby oczu. Zarówno u psa jak i u kota występuje jaskra, suche zapalenie rogówki i spojówki, zaćma czy zapalenie błony naczyniowej oka. Choroby oczu psów mają inny przebieg i przyczyny niż choroby oczu kotów ale pamiętajmy że można je leczyć a wcześnie wykryte często nie powodują dyskomfortu u naszych zwierzaków. Dlatego tak ważne jest systematyczne i dokładne badanie wzroku u starszych psów i kotów. W tym celu należy udać się na wizytę do weterynarza, jednak wcześniej dobrze jest sprawdzić czy w tej placówce okulistyka weterynaryjna świadczona jest na zadowalającym poziomie.

Reasumując, kiedy pies lub kot się starzeje, nie musi to oznaczać że będzie mniej szczęśliwy, musimy tylko odrobinę zmienić nasze przyzwyczajenia.

Call Now Button